معاشقه با واژه ها

خداوند بی نهایت است، لامکان و بی زمان ،اما به قدر فهم تو کوچک می شود و به قدر نیاز تو فرود می آیدوبه قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشا می شود. ملاصدرا

ریشه های ما

می خوانم که ؛ لاتین ؛سنسکریت ؛ یونانی؛ فارسی باستان  چهار خواهر زبانی اند. و منشا یکسانی دارند.این مطلب را در سال١٧٨۶ سر ویلیام جونز انگلیسی در برابر انجمن آسیایی کلکته گفت!تحقیقاتی انجام شدو نتیجه این شد که:

در پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح در منطقه ای میان جنوب روسیه در شرق رود دنیپر و شمال قفقاز و غرب کوه های اورال قومی زندگی می کرده اند که بعدها به سرزمین هایی از هند تا اروپا مهاجرت کرده اند چون زبان این قوم منشاء زبان های در هند واروپا  بوده زبان این قوم و خود این قوم هندو اروپایی نامیده شد.مهاجرت قوم هند و اروپایی به جاهای مختلف آسیا و اروپا سبب شد که از تحول زبان آن قوم در جاهای مختلف زبان های مختلفی به وجود بیاید.

ریشه شناسی - دکتر محسن ابوالقاسمی

پی نوشت: کشف کردم که مشکل اغلب زبان آموزان (فارسی زبانان) چیست؟

وقتی زبان آموزی دستور زبان فارسی را به خوبی نمی داند ومصوت هاو صامت ها را برای تلفظ نمی شناسد چگونه ارتباط مناسبی با زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری برقرار می کند!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٩
تگ ها : زبان

خیام

ناکرده گنه در این جهان کیست بگو !

آن کس که گنه نکرد چون زیست بگو !

من بد کنم و تو بد مکافات دهی

پس فرق میان من و تو چیست بگو !

 

پی نوشت : شاعر هم شاعرای قدیم که کنار طبع لطیف نجوم و ریاضیات و ..... اینا رو بلد بودند . 28 اردیبهشت روز خیام نیشابوری گرامی .

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢۸
تگ ها : شعر

حافظ

برجبین نقش کن از خون دل من خالی

تا بدانند که قربان تو کافر کیشم

 

پی نوشت : آشنایی کامل حافظ با میترایسم و دین مزدیسنا!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٧
تگ ها : شعر

شب دراز است و قلندر بیدار....

یادتان باشد ترم پیش از استادی می نوشتم که آنقدر بر سر ندانسته ها و ناخوانده هایش عذابمان داد که به هر کلکی بود زیرآبش را زدیم این ترم واحدی با او نداریم !اما بشنوید از دانشجویان صفر کیلومتر که می گویند: چه استادی ! ما وقتی با او کلاس هم نداریم می رویم هر کجا که دکتر درس دارد می نشینیم ! خدایا توبه ! کار؛ کار انگلیس هاست ! ما که کل ترم گذشته فقط خنده و شوخی از کلاس حضرتش را به یاد داریم مانده ایم چه حرف تازه یی می زند که این طفل معصوم ها اینطور محوش شده اند !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٩
تگ ها : زندگی

I was lost

سامورایی ها مثل پهلوانان ما تا همین چند ماه قبل اسطوره بودند . اما مثل گل لوتوس که  دریک شب  مهتابی از آغوش آب بیرون می آید وشکوفا می شود .اسطوره از هزارتوی تاریخ بیرون می آید برای هم نوعش جان می دهد . اسطوره ها نمرده اند همین جا ؛ همین جا کنار من و تو زندگی می کنند چشمهایت را باز کن تا خوب ببینی !

پی نوشت : سونامی ژاپن را لرزاند و مردم ژاپن جهان را لرزاندند!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۳
تگ ها : زندگی

mirror

تصور کنید ژست این زنانی که فکر می کنند دنیا عاشق آنهاست !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٠
تگ ها : زندگی

i dont now

خدایا پناه می برم به تو از بی تفاوتی گنگی که در آن غوطه ورم!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٠
تگ ها : زندگی

بوبن

می خوانم برای اینکه مطالعه را جایگزین درد هایم کنم " می خوانم تا ببینم " تا خوب ببینم" بهتر از این " درد واقعی زندگیم را ببینم .نمی خوانم تا تسکین بیابم " چون تسکین پذیر نیستم " نمی خوانم تا بفهمم" زیرا چیزی برای فهمیدن نیست " می خوانم تا ببینم که در زندگی درد می کشم " فقط ببینم .

کریستین بوبن

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٧
تگ ها : کتاب