معاشقه با واژه ها

خداوند بی نهایت است، لامکان و بی زمان ،اما به قدر فهم تو کوچک می شود و به قدر نیاز تو فرود می آیدوبه قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشا می شود. ملاصدرا

یادگار

بخواهی به دانشکده ی ما برسی باید در مترو بگویی: چهار باغ ! اولین بار که می خواستم به کلاس بروم ؛ راننده از نابلد بودنم استفاده کرد و پیچ در پیچ راه باعث شد کرایه را دوبل بدهم !آن موقع هنوز آبنمای چهار باغ با سربازهای هخامنشی آنجا نایستاده بود ! الان هر کس بگوید دانشکده ادبیات و زبان های خارجی  کجاست ؟ می گویم : پایین تر از آب نمای سربازان هخامنشی ! بچه های کلاس کلی ذوق می کردند که : آب نما را به خاطر رشته ما اینطور ساخته اند ! هنوز از عمر این آب نما دوسال نمی گذرد ! اگر عمرش دوام داشت آدرسی از یک میدان در ذهنم می ماند که با تاریخ گره خورده است!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٩
تگ ها : زندگی

زبان پارتی آذری

وقتی می گویی: زبان آذری هر کسی به یاد زبان ترکی و ترک زبانان می افتد . این در حالی است که شاید تا چهارصد ؛ پونصدسال پیش این منطقه( آذربایجان ) که به خاطر داشتن آتشکده های فراوانش به آتروپاتگان معروف بوده است زبانی جز زبان ترکی داشته است و مردمش به زبان پارتی یا به اصطلاح زبانی که به آن زبان آذری می گویند سخن می گفتند . شواهد فراوانی وجود دارد که ثابت می کند تا دوران صفویه زبان پهلوی در بین این مردم دلیر زنده بوده است از جمله : فهلویات ماما عصمت که بانوی عارفه یی بوده است و شعرهای به این زبان از او به جا مانده است یا در کتاب های مختلف تاریخی می توان ردپای این زبان را یافت . به هر حال زبان آذری؛ زبان ترکی نیست ! همانطور که می دانیم آتر یا آذر نام پسر اهورامزداست که خویشکاری ( یا وظیفه اش) نگهداری و نگهبانی آتش است و از این رو او را ایزد آتش می نامند !این سوال همیشه برای من مطرح بود که چطور می شود در کشوری با قدمت ایران منطقه یی به زبان کاملا غیر ایرانی صحبت کند حالا به یمن پژوهشهای انجام شده به طور نسبی پاسخ سوالم را گرفتم !

برای مطالعه بیشتر ر.ک به کتاب نگاهی به تاریخ آذربایجان؛ مقاله زبان فهلوی آذری ؛دکتر جواد مشکور

و فهلویات ماما عصمت ( شعرها)

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٩
تگ ها : کتاب