معاشقه با واژه ها

خداوند بی نهایت است، لامکان و بی زمان ،اما به قدر فهم تو کوچک می شود و به قدر نیاز تو فرود می آیدوبه قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشا می شود. ملاصدرا

سیمرغ

جایی خواندم که سیمرغ می تواند نمادی از ایزد مهر باشد یعنی در واقع متیرا در پیکر سیمرغ به ادبیات بعد از اسلام راه یافته است . چند روز پیش یسنا می خواندم متوجه شدم که ممکن است این موجود افسانه ایی نماد ایزد دیگری باشد ! اما فعلا چون پایان نامه اجازه نمی دهد که به مطلب دیگری بپردازم در حد یک فرضیه باقی می ماند . تا کمی فراغت پیدا کنم و خوب راجع به موضوع تحقیق کنم . تا آن زمان باید صبر داشته باشم !!!!!!!

پی نوشت : هیچ کاری به اندازه پایان نامه نوشتن سخت نیست !!!!!!!!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۳٠
تگ ها : کتاب

بودا

بودا را مجبورم که بشناسم ! شاید اگر علاقه یی هم نبود حالا برای گذراندن این چند واحد باقی مانده مجبور باشم که علاقمند شوم !!!!!!!!!! از مهری باقری مجموعه مقالات می خوانم :‌سایه - روشن . کتاب جالبی است دکتر باقری با همه ی حواشی که راجع او شنیده ام همیشه مرا به عنوان یک زبان شناس جذب می کند . ایشان همسر دکتر بهمن سرکاراتی اوستا شناس معروف در بیرون از ایران و مهجور در وطن است ! حالا نسبت هایی هم به او داده می شود که بدون تحقیق نمی شود راجع آن سخن گفت !‌از بحث دور شدم در این مجموعه مقاله یی وجود دارد که به داستان پیل در تاریکی می پردازد که همه ما به نوعی آن را شنیده ایم دکتر باقری به اصل بودایی این داستان اشاره می کند و مدعی ست که دقیقا" تمثیلی این چنین به بودا منتسب است . و احتمال می دهد که ترجمه و ورود این اثر به دوره ی مانی ؛پیامبر - نابغه ی ایرانی برمی گردد. که برای اشاعه دینش تعالیم را به زبان هر کشور و نام خدایان آن منطقه تطبیق می داده است . مجموعه جالبی است اگر وقت خواندن داشتید لطفا بخوانید !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۸
تگ ها : فیلم و کتاب

دلیل وجودی اسطوره

اسطوره واکنشی از ناتوانی انسان است در مقابله با درماندگیها و ضعف او در برآوردن آرزوها و ترس از حوادث غیر مترقبه . قدرت تخیل نهایت فعالیت خود را در این زمینه انجام می دهد . خدایان به این ترتیب خلق می شوند و سپس به شهریاران و پهلوانان زمینی تبدیل می گردند و گاهی به عکس از شخصیتی تاریخی یا قهرمانی معمولی ؛موجودی اسطوره ای شکل می گیرد ؛ به این صورت که همه ی ویژگیهای یک موجود خارق العاده را به او نسبت می دهند و بتدریج با این ویژگیها ؛ قهرمان از صورت موجود بشری عادی خارج می شود . از سوی دیگر؛اسطوره تجسم احساسات آدمیان است به گونه ای ناخودآگاه ؛ برای تقلیل گرفتاریها یا اعتراض به اموری که برای ایشان نامطلوب و غیرعادلانه است و چون آن را تکرار می کنند آرامشی به آنها دست می دهد . تکرار این داستان ها که در قالب نوعی آیین دینی برگزار می شود به آنها حقانیت و  واقعیت می بخشد .

اسطوره همچنین نشانه ای از عدم آگاهی بشر است از علل واقعی حوادث . انسان به پیروی از تخیل خود برای رویدادها علت و انگیزه می تراشد و به این ترتیب ؛ تخیل را با واقعیتها پیوند می دهد .

برگرفته از کتاب تاریخ اساطیری ایران ؛ ژاله آموزگار - ص 5-4

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۳
تگ ها : کتاب

ناگفته ها

باورپذیر نیست زنی گستاخ مثل من برای تو

اما معصومیتم برایت باور ناپذیرتر است می دانم

و واژه کم می آوری مثل وقتی که سروهای مه گرفته شیراز را می بینی و زبانت بند می آید

اگر مرگ مهلتم دهد امشب در خیال با تو خواهم رقصید!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٩
تگ ها : شعر