معاشقه با واژه ها

خداوند بی نهایت است، لامکان و بی زمان ،اما به قدر فهم تو کوچک می شود و به قدر نیاز تو فرود می آیدوبه قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشا می شود. ملاصدرا

بیستون =خدا

کرمانشاه که بودم آثار تاریخیش را در وهله ی اول دیدم دورتادور طاق بستان را آب انداخته بودند ! چه جور حافظتی بود من متوجه نشدم ! این آب که نمی گذاشت توریست ها نزدیک نگاره بشوند چند صباح دیگر باعث تخریب نقش برجسته ها می شود !

بیستون هم که یک در میان نقش برجسته ها در حال محو شدن بود و کتیبه ی داریوش را هم داربست زده بودند و اجازه نمی دادند کسی نزدیک برود !

به هرحال که ما میراث باستانیمان را بسیار دوست می داریم !!!!!!!!!!!!!!!!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٧
تگ ها : تاریخ

میثره

مقاله یی می خواندم راجع به کلمه ی میت یا اسطوره که در آن نگارنده به ریشه ی کلمه ی میثاق هم اشاره کرده بود . میث +اق که میث آن از mithra-میثره از ایزد مهر به معنی عهد و پیمان آمده است . کلمه ی دیگری هم در انگلیسی وجود دارد : promiseبه معنی عهد و پیمان ، که به نظرم از para+ mithra درست شده یعنی ریشه ی این کلمه هم از میثره به معنی عهد و پیمان است . البته در مورد میثاق نگارنده مقاله نظر دیگری داشت و ریشه ی میثاق را از میت به معنی راز و اسطوره ( استوره ) گرفته بود !

پی چسب : نظریه صادر می کنیم ! :)))))

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۱
تگ ها : زبان

سال نو شد!

می خواستم بیایم اینجا و بگویم عیدتان مبارک اما بیچاره  من که آنقدر بی حوصله بودم که نفهمیدم کی سال تحویل شد اصولن وقتی اینطوری سالی شروع می شود یعنی تغییرات بزرگی در راه است ! دیشب یکی از دندان هایم شکست ! ریشه ی چند کلمه ی اوستایی و پهلوی راپیدا کردم ! مقاله خواندم - نوشتم! همیشه وقتی اینطوری شروع می شود یعنی یک تغییر بزرگ در راه است ! دل شوره دارم ! کابوس ها رهایم نمی کنند ! دوست نداشتم همین اول سالی چند آدم پلید را ببینم که دیدم متاسفانه !چند روزی را فقط خواب بودم و بداخلاق ! فردا می روم کرمانشاه !داریوش و کتیبه هایش من را فرا می خوانند !

نمی دانم این نو با آن new چه خویشاوندیی دارد !!!!!!!!!!!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٥
تگ ها : زندگی