معاشقه با واژه ها

خداوند بی نهایت است، لامکان و بی زمان ،اما به قدر فهم تو کوچک می شود و به قدر نیاز تو فرود می آیدوبه قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشا می شود. ملاصدرا

pate- pata

پَتَ یعنی جواز عبور و پاسپورت . البته اصطلاح پت کسی را روی آب انداختن هم از همین اصطلاح گرفته شده است . این را یکی از دانشجویانم وقتی که ارائه تحقیق داشت در حین توضیح منطقه و آداب و رسوم شان می گفت !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۳٠
تگ ها : فرهنگی

شاگرد و معلم

توی کلاس شهرسازی با 31 دانشجوی ِ پر شور و شیطان یکی بود که همیشه در سکوت گوش می کرد و فعال در بحث ها شرکت می کرد هفته ی ِ گذشته کلاس تمام شد و امروز برایم میلی زده بود بابت بحث های ِ کلاس و روش تدریسم تشکر کرده بود همین اول صبحی کلی انرژی گرفتم !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۳٠
تگ ها : زندگی

کاسی

سابقه یِ شهرها را که بخوانی می بینی که برخی از پژوهشگران تخیل به خرج می دهند و تصوراتشان را می نویسند قوم کاسی که نام دریای ِ کاسپین هم از آن گرفته شده است در هزاره یِ دوم پیش از میلاد در لرستان مستقر می شود !از بازمانده های نام این قوم کاشان و قزوین و کاسپین است . خدای این قوم کاشو بوده است ! اینها را گفتم که به نکته یی برسم ! بنا شدن قزوین را در تواریخ به شاپور ذوالاکتاف نسبت می دهند در حالی که در منظومه یِ پارتی ویس و رامین که توسط  فخر الدین اسعد گرگانی به نظم کشیده شده است می بینیم که یکی از مکان های ِ جغرافیایی که داستان در آن دنبال می شود قزوین است همانطور که گفته شد ویس و رامین از جمله  چند کتاب مثل: یادگار زریران و درخت آسوریک مربوط به دوره یِ پارت ها می باشد . در کتاب تاریخ ماد دیاکونوف می خوانیم که : قزوین پایتخت زمستانی مادها بوده است ! 

پی نوشت : در دنیای ِ مجازی افراد فکر می کنند که چون تنها ردی که از خود باقی می گذارند یک شماره و IP است هیچ کس نمی شناستشان و می توانند هر چه خواستند بگویند !!!نیشخند جالب اینکه خود را کتابخوان هم می دانند متفکرذوق زده هم می شوند که در حال حاضر مثلن فلان کتاب معرفی شده را می خوانند قهقهه

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٧
تگ ها : کتاب

ایران فرهنگی

ایران فرهنگی

نوشته یِ : داریوش فرهود

انتشارات : صبا

سال نشر :1391

موضوع : ایرانشناسان - سرگذشتنامه

موضوع : ایران - تاریخ

بخش اول : نخستین ساکنان فلات بزرگ ایران

بخش دوم : فرمانروایان ایران بزرگ

بخش سوم: گاهشماری دودمان ها و پادشاهان ایران زمین

بخش چهارم :پایتخت های ایران از شش هزار سال پیش تا به امروز

بخش پنجم : ساکنان کنونی ایران

بخش ششم : پیشینه پرچم ایران

بخش هفتم : گزیده ای از ایران شناسان

این کتاب در ده جلد آماده شده است .

پی نوشت : کتاب پرفسور داریوش فرهود بسیار ارزشمند است برای کسانی که قصد دارند ایران را دقیق بشناسند سودمند است .

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢۳
تگ ها : کتاب

The Quest for Identity

کتاب : شناخت هویت زن ایرانی در گستره ی ِ پیش تاریخ و تاریخ

نویسنده : شهلا لاهیجی - مهر انگیز کار

زیر نظر: ژاله آموزگار - کتایون مزداپور

انتشارات : روشنگران و مطالعات زنان

بخش اول : نقش زن در تکامل انسان هوشمند 

بخش دوم : آغاز تمدنهای شناخته شده در منطقه ی ایران فرهنگی

بخش سوم: قدرت زنانه و نمودهای آن

بخش چهارم : وجه تقدس زنان در اساطیر خاورمیانه

بخش پنجم : جوامع اسکان یافته درون فلات ایران ( عصر پیش آریایی )

بخش ششم : اسطوره های آفرینش ایرانی ( آریایی)

بخش هفتم : افسانه ی پری در هزار و یکشب

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٩
تگ ها : کتاب

قهوه ی ِ تلخ

حکایت رفاقت من با تو ؛

حکایت قهوه ایست که امروز

به یاد تو تلخ ِ تلخ نوشیدم !

که با هر جرعه ، بسیار

اندیشیدم :

که این طعم را دوست دارم یا

نه؟!

وآنقدر گیر کردم بین دوست داشتن و نداشتن

که انتظار تمام شدنش را نداشتم !

و تمام که شد

فهمیدم باز هم قهوه می خواهم !

حتی تلخ ِ تلخ !

این اس ام اس را دوستی فرستاد که بسیار به دلم نشست !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٦
تگ ها : زندگی

هومئا

در متون باستانی می خوانیم که زرتشت ؛ ارداویراف ؛ جاماسپ و به روایتی کرتیر با نوشیدن نوشابه یِ هوم به جهان دیگر سفر می کنند و از اسرار آگاه می شوند ! دکتر دریایی در کتاب شاهنشاهی ساسانی به این آیین اشاره دارد و آن را آیینی شمنی می داند که پاکان با نوشیدن این نوشابه معراجی را آغاز می کنند و به سیر و سیاحت در بهشت و دوزخ و برزخ می پردازند !

پی چسب : نمی دانستم که بنگ  همان هوم است که به افتخار سابیدنش به پدران زرتشت وفریدون و گرشاسب  پسری عطا شده است !

2-در اساطیر هئومه یا هوم پسر اهورا مزداست و ایزدی است که نقش درمانگری دارد !

3- فریدون آبتین را همه می شناسند ! پدر ایرج ؛ سلم و تور ! کسی که ضحاک را شکست می دهد به همراه کاوه یِ آهنگر ! ریشه شناسی آبتین می شود آپیتا به معنی قبیله ی آبیار !

4- ریشه یابی درخت کهن . بهرام بیضایی . نشر: روشنگران و مطالعات زنان . 1389

این کتاب در خصوص اسطوره ی ضحاک و فریدون و شهر نواز و ارنواز است !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٦
تگ ها : کتاب

هوتخشان

رشته یِ زبانهای باستانی رشته یِ ریشه ها ست و تاریخ واژه ها ! دکتر دریایی در کتاب ساسانیان به طبقه یِ بازرگانان که اشاره می کند . از دشمنی موبدان و طبقه یِ روحانی با این طبقه سخن می گوید و یکی از علت های مشکوک بودن آسروان ( روحانیون ) به این طبقه را سغدی بودن اکثر بازرگانان می شمارد ! این طبقه در دوره یی از نازلترین طبقات جامعه به حساب می آمده است ! البته بعدها جایگاه این طبقه تغییر می کند و دچار تحول و صعود می شود . به این طبقه در دوره یِ ساسانی هوتخشان می گفتند ! که Hu معنی خوب و toxsh ( تخش ) به معنی سعی و تلاش و aan هم که الف و نون جمع است! پس معنی این واژه می شود کسانی که بسیار یا خوب سعی و تلاش می کنند !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱۳
تگ ها : تاریخ

آینده

دیروز کلن کلاس شهرسازی بدل شده بود به یک workshopبچه ها ازهدفهایشان می گفتند ! برایم جالب بود که وقتی گفتم هدفتان از درس خواندن چیست ؟ جواب های بامزه ایی شنیدم : یکی گفت می خواهد یک راننده تاکسی تحصیل کرده باشد ! آن یکی گفت : می خواهد یک خانم خانه دار تحصیل کرده باشد؟ یکی از بچه ها هم گفت که می خواهد یک پدر و شوهر تحصیل کرده باشد ؟ ( البته این حق داره چون از کنار دوست دخترش تکان نمی خوره نیشخند) حرفهایشان هم خنده دار بود و هم دردناک! هیچکدام نمی خواستند یک شهرساز موفق و متخصص بشوند ! و این یعنی نسلی که در حال تحصیل است به شدت نا امید است !

پی نوشت : نمی خواستم امیدواری الکی بدهم ! گاهی آدم مجبور به سکوت می شود به جای اینکه هی بیخودی طرف مقابل را به آینده یِ نامعلوم امیدوار کند .

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٦
تگ ها : زندگی

جم شید !

جمشید آتش را کشف کرد ! این را اساطیر ایران می گوید ! جمشید یک پادشاه پیشدادی است ! سر کلاس میراث فرهنگی ایران که توضیحش میدهم ناچار می شوم به ریشه یِ اسم هم بپردازم !شید یعنی شعاع خورشید و جم یا یم یا یمه هم در اساطیر کشورهای دیگر به حضرت آدم اطلاق می شود ! جمشید طبق داستان جم در ویدیو داد یا وندیداد اولین کسی است که اهورامزدا موبدی و پادشاهی را توامان به او پیشنهاد می کند و او فقط پادشاهی را می پذیرد و موبدی را نه ! توضیح این که این شاهان اسطوره هستند و پیش از تاریخ سخت می شود ! چون دانشجوها تحقیقاتی که جمع آوری کرده اند مثلن به نسب سلمان فارسی که رسیدند نوشته اند: نسبش به کیومرث پیشدادی می رسد ! کلن تفهیم پیش از تاریخ و دوره ی ِ تاریخی و اسطوره و واقعیت دشوار است !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٤
تگ ها : کتاب