معاشقه با واژه ها

خداوند بی نهایت است، لامکان و بی زمان ،اما به قدر فهم تو کوچک می شود و به قدر نیاز تو فرود می آیدوبه قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشا می شود. ملاصدرا

ریچارد فرای

سالها بود که وقتی به وصیت فرای فکر می کردم پر از شوق می شدم که دانشمند و ایرانشناس شهیری چون فرای که کتابهای (( تاریخ باستانی ایران )) و (( میراث باستانی ایران)) را نوشته ، وصیت کرده است که او را کنار زاینده رود در اصفهان دفن کنند ! الان که درگذشته است بلوایی برای دفن او برپاست ! یعنی دریغ یک وجب خاک برای مردی که عاشق ایران بوده آنقدر لذت بخش است ! چرا من فکر می کردم همه یِ ایرانیان از این وصیت فرای مسرورند ! دلم را غمی تلخ در خود گرفته است ، دلم را غمی تلخ ای دوست!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٦
تگ ها : تاریخ

این واژه های ِ ایرانی !

1- وین (Vin) را در کامنت دانی یکی دو پست قبل می توانید ببینید دکتر دبیر سیاقی مقاله یی دارد با عنوان ( وین ، دَیر ، دین ) که در آن به معنای وین می پردازد .

اگر زندگانی بود دیرباز              در این وین خرم بمانم دراز

یکی میوه داری بماند زمن          که بارد همی بار او برچمن( فردوسی )

که ایشان وین را باغ و باغستان معنی می کند و به اسامی شهرهایی اوین ، قزوین ،خوروین ،آوین و......

2-  می دانیم که پسوند دختر در نام مکان ها مثل پل دختر و قز قلعه و قز قاپان و.... همگی به مسلک آناهیتا ( الهه ی ِ آب ) دلالت دارد .

3- پسوند جان ، جین ، جن به معنی زن در پهلوی به معنی زن است که در نام مکان ها باقی مانده است . باراجین ، برازجان ، فارسجین ، ارجان و......این پسوند هم به الهه یِ آب دلالت دارد.

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٦:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٤
تگ ها : زبان

خویشکاری انسان !

در دین زردشت بر این اعتقاد دارند که انسان آفریده شده است تا اهورامزدا را برای شکست اهریمن یاری دهد ! عجب خویشکاری! می دانید که اعتقاد براین است ( در دین زردشت) که اهورامزدا و اهریمن در بطن زروان ( خدای زمان ) که بودند . زروان شرطی می گذارد که هر کدام زودتر متولد شدند شهریاری جهان با او باشد ! اهریمن که این موضوع را متوجه می شود شکم زروان را می درد و خارج می شود و عملن زروان باید شهریاری جهان را به او بسپارد! در این میان امشاسپندان ( مقدسان ِ بی مرگ) و انسان در این سناریو حضور دارند وقتی اهورامزدا انسان و جهان را می آفریند و وقتی اهریمن به روشنایی و جهان مزدا آفریده حمله می کند صحنه هایی خلق می شود که باید از آن چند سناریو و فیلنامه نوشت ! و ادبیات کهن ایران را معرفی کرد .

در خصوص فروپاشی سلسله ی ِ ساسانیان پروفسور تورج دریایی و تیم شان تحقیق می کنند و منابع دست اول و بسیار مفیدی در دست دارند ! امیدوارم موفق باشند ! این مسئله یِ مهم تاریخی به راحتی گوشزد کردن وایراد گرفتن خانم ( آقای ِ) سارا نیست که بشود بدون تخصص و مطالعه راجع به آن نظر داد ! البته ایرانیان عادت دارند راجع به موضوعاتی که اطلاعاتشان در آن خصوص به یک بند انگشت هم نمی رسد نظر بدهند ! توجه شما را به مقاله بسیار ارزشمند آقای دکتر سریع القلم جلب می کنم !

پی چسب : داستان باران ساز من به پایان رسید منتظر ویرایش و تصاویر هستم که به لطف خدا چاپش کنم !مژه

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٠
تگ ها : تاریخ

فروهرها

داشتم راجع به تازه یافتهای باستان شناسی و ایران شناسی می خواندم برخوردم به این جمله : که فروهرها ( فروردین ) روانهای نخستین هستند که اینها ایزدبانوانی اند که در نبرد ها اهورامزدا را حمایت می کنند !!!!!!!!! وا عجبا ! اولین بار بود که به این مفهوم بر می خوردم ! اسم کتاب یادم نیست می نویسم !

در شهر من چند نوع باد می وزد ! باد مه ، باد راز ، .... داشتم تحقیق یکی از بچه ها را که در مورد باغهای سنتی بود می خواندم چند جمله بسیار زیبا داشت نوشته بود:

( باد راز که می وزد به علت اینکه باد گرمی است باعث رسیدن میوه ها می شود و باد مه ، که باد سردی است در شهریور می وزد و با وزیدنش باعث نازکی پوست انگور و مخملی شدنش می شود ! )

پی چسب :در مورد فِرَوَهَر که فروردین یشت اوستا در مورد این ارواح پاک است ! سخن زیاد گفته شده است اما این مطلبی که نوشتم از جدیدترین نظرات در خصوص فروهر هاست !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٦
تگ ها : تاریخ

نوبهار

جالبی قضیه رستاخیز زمانی برایم بیشتر شد که به کلمه یِ rest در لغت نامه ی ِ انگلیسی برخوردم که علاوه بر معناهای متعددی که داشت به معنی مدفون شدن و آرمیدن هم بود آنوقت با rist فارسی باستان که مقایسه اش کردم دیدم شباهتهایی بینشان هست !rist+aaxez

سالی پر از آرامش و پژوهش و پول برایتان آرزومندم .

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٠
تگ ها : زبان