معاشقه با واژه ها

خداوند بی نهایت است، لامکان و بی زمان ،اما به قدر فهم تو کوچک می شود و به قدر نیاز تو فرود می آیدوبه قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشا می شود. ملاصدرا

ارائه گزارش !

ریحان ها و گشنیزها و جعفری هایم  همه جوانه زده اند!

پریروز تره فرنگی کاشتم !

نهال های به و سیبم هم جوانه زده اند !

کلی برای این رویش ها هیجان دارم ! بیخود نیست که می گویند کشاورزی ابداع زنان است !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱٦
تگ ها : زندگی

ناتمام !

پنج شنبه بعد از ظهر در شلوغترین خیابان شهر یک لحظه حس رودررویی با شخصیت داستانم را داشتم ! مردی که یک بلوز صورتی با راه های ظریف سپید پوشیده بود و موهای قهوه ایش را تا شانه بلند کرده بود. موهایش از این موهای لخت و بی حالت نبود که با وزش نسیمی به هوا بلند شود معلوم بود که با دقت صاف شده و مرتب پشت سرش رها شده است . همراهش مردی مسن تر بود . اما خودش معلوم بود در آغاز پختگی است ! مثل شخصیت داستان من آرام و گاهی هم در ظاهر بی تفاوت می زد. خیلی با نگاهم توجه اش را جلب نمی کردم ! پایین تر از چهار راه اول پشت سرش آرام قدم برمی داشتم که برگشت و دقیق من را ورانداز کرد و آرام با همراهش از خیابان عبور کرد من با چشمم عبورش را دنبال نکردم اما مثل اینکه فهمیده بود. شناختمش !شخصیت داستان من هم هر وقت حوصله اش سر بیاید از قفس کلمات بیرون می آید و می رود در شلوغ ترین خیابان شهر خرید می کند !

پی نوشت : خیلی وقت بود که دیدن کسی در من حسی به این قدرت ایجاد نکرده بود ! بله خودش بود شخصیت داستان ناتمام من که از ناتمامی خسته شده است !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱۳
تگ ها : زندگی

همین جوری !

تا حالا دقت کردید به انسانی که محبوب هست یا محبوب میشه ! دقت کردید ؟ آدمهای ِ محبوب و مورد توجه حالا به هر دلیلی خیلی ضعیف می شند در برابر بدجنسی های اطرافیان ! یعنی خیلی راحت آدم های ِ دور و برشون می تونند باهاشون بدرفتاری کنند !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٦
تگ ها : زندگی

ریچارد فرای

سالها بود که وقتی به وصیت فرای فکر می کردم پر از شوق می شدم که دانشمند و ایرانشناس شهیری چون فرای که کتابهای (( تاریخ باستانی ایران )) و (( میراث باستانی ایران)) را نوشته ، وصیت کرده است که او را کنار زاینده رود در اصفهان دفن کنند ! الان که درگذشته است بلوایی برای دفن او برپاست ! یعنی دریغ یک وجب خاک برای مردی که عاشق ایران بوده آنقدر لذت بخش است ! چرا من فکر می کردم همه یِ ایرانیان از این وصیت فرای مسرورند ! دلم را غمی تلخ در خود گرفته است ، دلم را غمی تلخ ای دوست!

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٦
تگ ها : تاریخ

این واژه های ِ ایرانی !

1- وین (Vin) را در کامنت دانی یکی دو پست قبل می توانید ببینید دکتر دبیر سیاقی مقاله یی دارد با عنوان ( وین ، دَیر ، دین ) که در آن به معنای وین می پردازد .

اگر زندگانی بود دیرباز              در این وین خرم بمانم دراز

یکی میوه داری بماند زمن          که بارد همی بار او برچمن( فردوسی )

که ایشان وین را باغ و باغستان معنی می کند و به اسامی شهرهایی اوین ، قزوین ،خوروین ،آوین و......

2-  می دانیم که پسوند دختر در نام مکان ها مثل پل دختر و قز قلعه و قز قاپان و.... همگی به مسلک آناهیتا ( الهه ی ِ آب ) دلالت دارد .

3- پسوند جان ، جین ، جن به معنی زن در پهلوی به معنی زن است که در نام مکان ها باقی مانده است . باراجین ، برازجان ، فارسجین ، ارجان و......این پسوند هم به الهه یِ آب دلالت دارد.

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٦:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٤
تگ ها : زبان

خویشکاری انسان !

در دین زردشت بر این اعتقاد دارند که انسان آفریده شده است تا اهورامزدا را برای شکست اهریمن یاری دهد ! عجب خویشکاری! می دانید که اعتقاد براین است ( در دین زردشت) که اهورامزدا و اهریمن در بطن زروان ( خدای زمان ) که بودند . زروان شرطی می گذارد که هر کدام زودتر متولد شدند شهریاری جهان با او باشد ! اهریمن که این موضوع را متوجه می شود شکم زروان را می درد و خارج می شود و عملن زروان باید شهریاری جهان را به او بسپارد! در این میان امشاسپندان ( مقدسان ِ بی مرگ) و انسان در این سناریو حضور دارند وقتی اهورامزدا انسان و جهان را می آفریند و وقتی اهریمن به روشنایی و جهان مزدا آفریده حمله می کند صحنه هایی خلق می شود که باید از آن چند سناریو و فیلنامه نوشت ! و ادبیات کهن ایران را معرفی کرد .

در خصوص فروپاشی سلسله ی ِ ساسانیان پروفسور تورج دریایی و تیم شان تحقیق می کنند و منابع دست اول و بسیار مفیدی در دست دارند ! امیدوارم موفق باشند ! این مسئله یِ مهم تاریخی به راحتی گوشزد کردن وایراد گرفتن خانم ( آقای ِ) سارا نیست که بشود بدون تخصص و مطالعه راجع به آن نظر داد ! البته ایرانیان عادت دارند راجع به موضوعاتی که اطلاعاتشان در آن خصوص به یک بند انگشت هم نمی رسد نظر بدهند ! توجه شما را به مقاله بسیار ارزشمند آقای دکتر سریع القلم جلب می کنم !

پی چسب : داستان باران ساز من به پایان رسید منتظر ویرایش و تصاویر هستم که به لطف خدا چاپش کنم !مژه

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٠
تگ ها : تاریخ

فروهرها

داشتم راجع به تازه یافتهای باستان شناسی و ایران شناسی می خواندم برخوردم به این جمله : که فروهرها ( فروردین ) روانهای نخستین هستند که اینها ایزدبانوانی اند که در نبرد ها اهورامزدا را حمایت می کنند !!!!!!!!! وا عجبا ! اولین بار بود که به این مفهوم بر می خوردم ! اسم کتاب یادم نیست می نویسم !

در شهر من چند نوع باد می وزد ! باد مه ، باد راز ، .... داشتم تحقیق یکی از بچه ها را که در مورد باغهای سنتی بود می خواندم چند جمله بسیار زیبا داشت نوشته بود:

( باد راز که می وزد به علت اینکه باد گرمی است باعث رسیدن میوه ها می شود و باد مه ، که باد سردی است در شهریور می وزد و با وزیدنش باعث نازکی پوست انگور و مخملی شدنش می شود ! )

پی چسب :در مورد فِرَوَهَر که فروردین یشت اوستا در مورد این ارواح پاک است ! سخن زیاد گفته شده است اما این مطلبی که نوشتم از جدیدترین نظرات در خصوص فروهر هاست !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٦
تگ ها : تاریخ

نوبهار

جالبی قضیه رستاخیز زمانی برایم بیشتر شد که به کلمه یِ rest در لغت نامه ی ِ انگلیسی برخوردم که علاوه بر معناهای متعددی که داشت به معنی مدفون شدن و آرمیدن هم بود آنوقت با rist فارسی باستان که مقایسه اش کردم دیدم شباهتهایی بینشان هست !rist+aaxez

سالی پر از آرامش و پژوهش و پول برایتان آرزومندم .

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٠
تگ ها : زبان

رستاخیز

بهار برای من همیشه نمادی از رستاخیز است ! انگار قرار است مرده ها از خاک برخیزند ! واژه ی رستاخیز هم همین معنی را می دهد برخاستن مردگان ! رست یا رسته یعنی مرده در زبان پهلوی یا فارسی میانه آخیز یا خیز هم که به معنی برخاستن است ! بهار به نوعی رستاخیز طبیعت است ! ناگهان دوباره زندگی بعد از مرگ و معلق ماندن بین خواب و بیداری ! همان حس را در من ایجاد می کند !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/٢٢
تگ ها : زبان

کتابهایی که با اسفند می آیند !

چند تا کتاب خریدم از نشر پازینه و نشر ماهی :

تمدن ساسانی  علی سامی

شهریاری ایلام    والتر هینتس

تحول ثنویت        شائول شاکد

عرب - ساسانی    ملک ایرج مشیری

منزلگاه های اشکانی  ایسیدور خاراکسی

بعد راجع بهشون توضیح میدم !

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/۱٤
تگ ها : کتاب

← صفحه بعد صفحه قبل →