معاشقه با واژه ها

خداوند بی نهایت است، لامکان و بی زمان ،اما به قدر فهم تو کوچک می شود و به قدر نیاز تو فرود می آیدوبه قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشا می شود. ملاصدرا

ارتفاعات تخت سلیمان

در جستجو های به عمل آمده از گوشه وکنار سرزمین من مطالب خوبی مشخص شد . خوب الان اطلاع رسانی می کنیم .  به غیر از تخت سلیمان نزدیک تکاب ِ ارتفاعاتی هم در مازندران ( پس از تنکابن و عبور از قاضی محله به دره پر آبی ورود پیدا می کنید که از همین دره باید ارتفاعات را بالاکشید البته برای صعود راه های مختلفی وجود دارد که این راه یکی از آن هاست )‌وجود دارد به نام ارتفاعات تخت سلیمان که قله علم کوه معروف که کوهنوردان هلاک صعود این کوه با شکوه و پرهیبت در فصل های مختلف هستند در این منطقه واقع است ( البته این جانب تا پای خوان هفتم صعود نموده ام ) اما همواره فصل زمستان ( صعود زمستانی خرسان ها ) بیشتر از فصل های دیگر برای آنان اهمیت دارد و در واقع به نوعی رکورد زدن و زور آزمایی است . نکته جالب این است که در این ارتفاعات بلندی های هفت خوان ( منطقه یادآور رستم و کیکاوس و ...است )هم وجود دارد .  ادبیات شفاهی این گونه نقل می کند که :

حضرت سلیمان در تدارک ازدواج با بلقیس بوده به تمام زیر دستان دستور می دهد که مکانی بی نظیر را جستجو نمایند تا این مراسم در آن مکان انجام شود بعد از مدتی همه برمی گردند به جز هدهد . سلیمان تعدادی از کارکنان را به جستجوی او می فرستد و بالاخره هدهد برمی گردد و به سلیمان عرض می کند جایی که می خواستی را یافتم و سلیمان را با خود به ارتفاعات می برد سلیمان که با مناظر زیبایی چون آبشارهای فراوان طبیعی و فضای سبز زیبا مواجه می شود دستور می دهد که مراسم در همین منطقه انجام شود . این منطقه را نمی شود برای مسافرت پیشنهاد کرد اما اگر از آمادگی جسمانی خود مطمئن هستید آوای بلبلان و سرود آبشارها در پناه کوه های مغرور در انتظار شما هستند .

  
نویسنده : مهربون ; ساعت ۸:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٧
تگ ها : فرهنگ