کوندرا و دیگران

شاید میلان کوندرا را به خاطر اینکه تحت تاثیر نیچه فیلسوف آلمانی است دوست می دارم . اما به خاطر ندارم نویسنده تا به حال به این قدرت در ذهن من ماندگار شده باشد . میلان کوندرا را زمانی که در کتابخانه کار می کردم کشف کردم . چه کشفی . فوق العاده اسرارآمیز و زیبا . بارهستی جاودیی بود که مرا تا انتهای کتاب های کوندرا برد . زندگی جای دیگری است را در یک سیزده بدر کسل کننده خواندم و هنوز به پایان رساندن آن کتاب خوب به یاد دارم که مصادف بود با هجوم اهالی خانه که به گردش رفته بودند و داد و قال که چرا نیامدی و من که کیف خواندن کتاب زیر دندانم بود لبخندی با بدجنسی می زدم می گفتم : نمی دونید که من چی خوندم ؟ بعد جاودانگی و جهالت را با ولع خواندم شاید یک جورهایی بتوان کوندرا را نویسنده زنان نیز نامید چون کارآکتر های زن داستان هایش قوی تر و شفاف تر از کارآکترهای مرد هستند . اما نگاه ویژه کوندرا به بازی های پیچیده بین انسان ها  ؛ جالب و خواندنی است .

در جاودانگی با خواندن هر فصل شوک جدیدی به من دست می داد که تا نخوانید نمی دانید که این شوک از چه جنسی است . کوندرا عقیده دارد دنیای مدرن فردیت ما را مدام مورد هجوم قرار می دهد حتی با آوای موسیقی- امواج به خلوت ما تهاجمی را شکل می دهند .

بعد از کوندرا شاید از اری دلوکا و پل آستر ( آمریکایی)بهترین کارها را خواندم . البته کوه خدا تنها کاریست که از دلوکا خواندم و لذت بخش بود نویسنده های ایتالیایی هم  جالب می نویسند . اما آستر فضای خلق می کند که یک آن احساس می کنی روی یک کره دیگر زندگی می کنی . در ایران از کار نویسندگانی چون بیژن نجدی - گلی ترقی - هوشنگ گلشیری - احمد محمود - دولت آبادی و چند نفردیگر که الان نامشان در خاطرم نیست خوشم می آید . البته افغان ها هم بله !!این خالد حسینی و عقیق رحیمی هم که در حال تاختن هستند .  یک شعر هم در جشنواره شعر فجر از خالده فروغ ( افغانی ) شنیدم که هنوز کلمات را مزمزه می کنم . خلاصه که ادبیات دنیایی دارد که اگر به هر کدام بپردازم شاید بایدساعاتی وقت صرف شود تا حق مطلب را ادا کنم . تا یادم نرفته این غاده السمان و نزار قبانی هم شاعران خوش قریحه ای هستند که نباید از دفاتر شعرشان غافل بود .

/ 3 نظر / 6 بازدید
نیوشا

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][خداحافظ]مو و چند توصیه

فاطمه شریف نژاد

ای خدای من یکی به این انسیه کمک کنه دست از سر این نژاد ژرستی برداره. دوست خوبم انتخاب های ایده الی داری حتما کارهای از کوندرا را که نخوانده ام شوع می کنم.