فروهرها

داشتم راجع به تازه یافتهای باستان شناسی و ایران شناسی می خواندم برخوردم به این جمله : که فروهرها ( فروردین ) روانهای نخستین هستند که اینها ایزدبانوانی اند که در نبرد ها اهورامزدا را حمایت می کنند !!!!!!!!! وا عجبا ! اولین بار بود که به این مفهوم بر می خوردم ! اسم کتاب یادم نیست می نویسم !

در شهر من چند نوع باد می وزد ! باد مه ، باد راز ، .... داشتم تحقیق یکی از بچه ها را که در مورد باغهای سنتی بود می خواندم چند جمله بسیار زیبا داشت نوشته بود:

( باد راز که می وزد به علت اینکه باد گرمی است باعث رسیدن میوه ها می شود و باد مه ، که باد سردی است در شهریور می وزد و با وزیدنش باعث نازکی پوست انگور و مخملی شدنش می شود ! )

پی چسب :در مورد فِرَوَهَر که فروردین یشت اوستا در مورد این ارواح پاک است ! سخن زیاد گفته شده است اما این مطلبی که نوشتم از جدیدترین نظرات در خصوص فروهر هاست !

/ 9 نظر / 23 بازدید
زویا

این همه اطلاعات خوب که دادی یه طرف :) از این پی چسبت کلی خوشم اومد :)

خاطره

سلام عزیزم می بینم که شما در محل دانشگاه دوره کارشناسی من زندگی می کنید ........... به به

مریم

وه که چقدر من باستان شناسی رو دوست دارم! خاطرات خفته ی منو بیدار کردید! باغ های سنتی همیشه منو یاد اولین بازدیدم از آپادانا در شوش و خیال انگیزتر از اون پاسارگاد میندازه... و آناهیتا؛ بانوی آب ها... قلمتون مستدام...

m

[گل]

سارا

پروفسور پروانه شریعتی که از دوستان دکتر تورج دریایی نیز است در یک اثر تحقیقی در مورد سقوط ساسانیان و تسلط اعراب گفته علت اصلی سقوط ساسانیان پیکارهای درونی میان خاندانهای ایرانی و اختلافات داخلی بوده و گسسته شدن اتحاد اقوام اشکانی و ساسانی موجب سقوط بوده که در واقع نظریه کریستین سن را رد کرده است. تورج دریایی این تحقیق را در خور توجه دیده ولی معتقده اختلافات داخلی یکی از دلایل بوده است. تورج دریایی می گوید عده ای از سرداران بلندپایه ساسانی در حمله اعراب نقاط ضعف ایران را به دشمنان یاد دادند و حتی به لشگر آنها ملحق شدند.

سارا

کتاب خانم شریعتی به فارسی ترجمه نشده ولی اگر خواستید نگاهی به نظرات دکتر دریایی در این زمینه بیاندازید به متن The Fall of the Sasanian Empire to the Arab Muslims در این لینک رجوع کنید: http://www.tourajdaryaee.com/wp-content/uploads/docs/daryaee-article-DaryaeeReviewOfPourshariati.pdf

خاطره

قربون محبتت برم من[گل]

ندنیک

مگه خداهم حمایت می خواد؟

سارا

چرا در بین اغلب شما اینقدر تملق گویی وجود داره ؟ چرا بجای تبادل نظر و بحث و گفتگو فقط قربان صدقه همدیگر میروید؟ چرا دنباله بحث را نمی گیرید و همه چیز را با یک ماچ و بوسه و گل سر هم می کنید؟ کجای خواندن مقاله فروپاشی و به یغما رفتن یک ملت , شادی آوره؟ چرا همه اش سعی می کنید صرفا توجه دیگران جلب کنید؟